CCTV Kurulumu İçin Gereken Ürünler

Basit Bir CCTV Sisteminin Kurulması İçin Gerekli Ürünler;

* Güvenlik Kamerası 

Güvenlik Kamerası Lensi ( Box Tipi Kameralar için

Güvenlik Kamerası Adaptörü

Kamera İçin BNC Konnektör

Kamera İçin Güç  Konnektörü

* Görüntü Kayıt Kartı veya Dijital Kayıt Cihazı(DVR,NVR)

İç Ortam veya Dış Ortam Muhafazası

İç Ortam veya Dış Ortam Muhafaza Ayağı

Alınan Ölçüler Doğrultusunda CCTV Kablosu

 

Basit Bir CCTV Sistemi Kurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

Güvenlik Kamerası Seçimi Yaparken Bilinmesi Gerekenler:

* Görüntüsü aktarılacak olan alanın iç ortam veya dış ortam olduğuna dikkat edilmeli ve hangi ortamda kullanılacak ise o ortam şartlarına uygun bir kamera satın alınmalıdır.

* Görüntüsü aktarılacak olan alanda gece (Işıksız Ortam) görüntü kaydı veya izleme yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli, görüntüsü aktarılacak olan alanda sadece gece görüntü kaydı ve izleme yapılacak ise "GECE GÖRÜŞLÜ" kamera satın alınmalıdır. Gece görüşlü kameralarda IR (IR ILLUMINATOR) ledleri mevcuttur ve IR sayısı fazla olan kameralarda daha kesin çözüm elde edilmektedir.

* Görüntüsü aktarılacak olan alanda gündüz (Işıklı Ortam) görüntü kaydı veya izleme yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli; alanın görüntüsü gerçek renklerde kaydedilip izleme yapılacak ise "RENKLİ KAMERA", siyah beyaz kaydedilip izleme yapılacak ise "S/B" (SİYAH/BEYAZ) kamera satın alınmalıdır.

* Görüntüsü aktarılacak olan alanda üst düzey görüntü kalitesi ve alanın net görüntülenmesi isteniyor ise kameranın sensör değerinin küçük olmasına dikkat edilmelidir.

* Görüntüsü aktarılacak olan alana uygun olan Dome, Speeddome, IP veya CCD kamera satın alınmalıdır.

* Görüntüsü aktarılacak olan alanda kullanılacak kameraların lens değerine dikkat edilmeli; geniş bir alan görüntülenmek isteniyor ise lensin "mm" değerinin küçük olması gerekir (geniş açılı-2,8mm gibi) ya da dar alanda detay görüntülenmek isteniyorsa "mm" değeri büyük olmalıdır (dar açılı-12mm gibi).

* İhtiyaç duyulan lensin Autoiris veya Standart özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

 

Kayıt Cihazı(DVR, NVR) Seçimi Yaparken Bilinmesi Gerekenler:

* Görüntü kaydının ve görüntü aktarımının gerçek zamanlı olması talep ediliyor ise FPS değeri yüksek olan cihazın tercih edilmesi gerekmektedir. FPS değeri/Kamera adedi hesabına göre, kamera başına 25FPS düştüğü taktirde alacağınız Kayıt Cihazı gerçek zamanlı olacaktır.

* Kayıt edilen veya monitöre aktarılan görüntünün uzaktan erişim ile izlenilmesi talep ediliyor ise uzaktan erişim özelliğine sahip olan Kayıt Cihazı satın alınmalıdır.

* Kayıt cihazlarında HDD durumu kontrol edilmeli; HDD dahil olmayan cihazlar için ihtiyacı uygun HDD satın alınmalıdır.

 

İç Ortam veya Dış ortam Muhafazası Seçimi Yaparken Bilinmesi Gereken Husular:

Kullanılan kameranın bulunduğu ortam ihtiyacına uygun muhafaza alınmalıdır. Soğuk hava şartlarında görüntü aktarımı yapan kameralar için rezistanslı muhafaza tavsiye edilir.