Görüntü Kalitesi

 YAYGIN OLARAK GÖRÜLEN HATALI BİLGİLER
 
Işık Seviyesi : Satıcı "Bu çok iyi bir kamera , düşük lux seviyesi var ve de ucuz " diyecektir. Bu bir suçlama değildir, ama yanlış eksik bir bilgidir.Eğitimi yeterli olmayan profesyonellikten uzak firmaların piyasada ürettiği yanlış jargon kaynaklanmaktadır. Ne olursa olsun distribütör veya üretici tarafından basılmış kataloğa bakın. Kameranın gece gündüz minimum ışık algılama seviyelerini ayrı ayrı öğreniniz. 30m2 lik bir kapalı alanda (duvarlar beyaz varsayılmıştır) 0.5lux minimum ışık illuminations olan bir kamera 50w lık Flamanlı bir ampul aydınlatmasıyla cisimleri kolayca görmenizi sağlamalıdır.Eğer bu şartlar sağlandığı halde görüntüde karıncalanma var ise rahatlıkla kameranızın lux değerinin size söylendiği gibi olmadığına karar verebilirsiniz.
 
Çözünürlük :580 line(Satır)( 750(H)x580(V); 435,000 pixel bunlar ne mana ifade ediyor.En çok bilinen çözünürlük özelliği Line(Satır) olarak ifade edilir. Yatay ve Düşey piksel sayısını ise 750(H)x580(V) parametresi bize gösterir .piksel sayısı kameranın çözünürlüğünde etkili olsa da bu pratikte pek fark edilmez. Daha çok 580TVL ve 435,000 piksel sizin için bir kıyas unsuru olacaktır.Satıcıya lütfen bu iki özelliği size söylemesini sağlayın.
 
Tahmini olarak yatay (horizantal) piksel sayısını Satır sayısına çevirmek için sağlayın.
 
TV Lines=PIKSEL X 0.7 X Ie Örnek 750 pixel yaklaşık =525TVL dır.
 
Renkli kameralar genellikle siyah beyaz kameralara oranla daha düşük çözünürlüğe sahiptirler.Satın alırken dikkat etmelisiniz, 450lines Y/C Kamera yı sadece bu TV satırı destekleyen bir monitör ve bu satır sayısını destekleyen kontrol ünitelerinde izleyebilirisiniz. Kullandığınız kameranın çözünürlüğünden daha düşük çözünürlüğe sahip monitör ve kontrol üniteleriyle birlikte kullanacaksanız, bilmelisiniz ki kameranızın yüksek çözünürlüğü sizin işinize yaramayacaktır.Aldığınız ürünler özellikleri bakımından birbirini tamamlamamalı ve uygun olmalıdır.
 
Otomatik Işıklandırma Süresi (Auto Exposere Control) : Elektronik iris olarak ta adlandırılabilir. Bu sistem CCD kameralar için geliştirilmiştir. CCD sensöre gelecek ışık miktarını otomatik olarak ayarlamayı sağlar. Bir çok üreticide Auto İris Lens özelliği olarak belirtir. Manuel İris yerine Auto İris lens kullanmak görüntü kalitesini oldukça arttırır. Uzun süre şiddetli gün ışığına maruz kalınacak yerlerde Auto İris Lens kullanmamak kameraların CCD sensörlerinde tahribata sebebiyet verebilir.
 
Sensör Boyutları (Sensor Size): Önceki kameralar yuvarlak ve tüp şeklindeydi.Kamera sensörleride bu tüpün şeklinde yuvarlak idi. Buda Kamera görüntülerinin şimdiki şekliyle düz dik kenarları olmasına engel idi. Günümüzdeki CCD sensörler düz ve dikdörtgen şeklindedir. CCD sensörlerin ölçülen dirilmesi diyagonal olarak yapılır. Yani CCD sensörün bir köşesinden 45C eğimle diğer köşesine çekilecek doğrunun boyu CCD sensörün standart ebatlarını verir.
 
 
 
Sensör ebatları bilinmelidir. Lens seçimini buna göre yapmanız gerekmektedir. Sensör ebatları bilinmeden seçilen Lensler görüntü kayıplarına , bütün ekranın seyredilememesine sebep olur. Bu konuda detaylı bilgi için Lensler başlığı altındaki yazımızı inceleyiniz.
 
CCD sensörlerin gerilim değerleri Renklide peak to Peak : 1.2 V Siyah Beyaz 1.0V
 
Lens (Lens) : CCTV lenslerde lens performansı 2 önemli unsura bağlıdır. Odak uzaklığı, ve sensöre ulaşan ışık miktarıdır, ışık miktarını İris ayarlar. İris Manuel /Otomatik veya uzaktan kontrol edilebilir . Odak uzaklığı sabit lenslerde optik olarak büyütme/küçültme mümkün değildir. Vari Fokal Lensler de odak uzaklığını değiştirerek zoom yapabilmek mümkündür.
 
Lens MontajıBütün CCTV Lensler C mount(montaj ) olarak imal edilirdi. Ebat ve montaj tipi fotoğrafçılık standartlarına göre ayarlanmıştır. Yeni jenerasyon ürünlerde CS ve C montaj olarak da imal edilmektedir.Aynı kameraya hem C hem de CS tipi lens takmak mümkündür. Kamerayla birlikte verilen yüzük şeklindeki adaptör le iki farklı lens tipini de kameranıza takabilirsiniz. Yanlış tipte takılan Lens fokus ayarını imkansız hale getirir.
 
Aşağıda iki farklı tipteki lensin Sensör ile Lensin monte edilen flanş ı arasında ki mesafesi gösterilmekte.CS montaj C montaja oranla sensörle arasında daha kısa mesafede fokus sağlar.
 
 
 
Lensler tam olarak birbirleriyle uyumlu değildir. CS tipindeki lens Sadece CS tipinde monte edilebilir. C tipindeki lens ise hem C tipinde monte edilebilir , hem de 5mm lik yüzük adaptör sayesinde CS tipinde monte edilebilir.
 
Lens Ölçüleri En çok karıştırılan konulardan biride gerçek görüntü boyu, Sensör boyu, lens odak uzaklığı seçimidir. lensler belirli Sensör ölçülerine göre üretilir. Belirli bir sensör boyutuna göre imal edilmiş Lensi daha düşük sensör boyuna sahip kameralarda kullanabilirsiniz. Fakat daha büyük boyutlu CCD Sensörlerde kullanamazsınız. Lensin sensörün üzeninde oluşturduğu görüntü sensörün büyüklüğünün altında kalmaması gerekir. Aksi taktirde monitörde görüntüyü siyah bir çerçeve içerisinde görürsünüz.Yanlış lensi değiştirdiğinizde görüntü düzelecektir. Profesyonel amaçlı kameralarsa 1" 2/3" 1/2" diğer genel amaçlı uygulamalarda 1/3" ve 1/4" kullanılabilir.