Görüntü Kayıt Süresi

HDD (HARD DİSK) HESAPLAMA (HDD CALCULATOR) DVR
 
DVR CİHAZLARINIZDA KULLANMANIZ GERKEN HDD (HARD DISK) ALAN MİKTARI HESAPLAMA
 
Aşağıdaki hesaplamalar %10 oranında kayıt cihazınızın performansına bağlı olarak değişebilir.
 
Kullandığınız kameranın çözünürlüğünü seçiniz. Kameraların piksel olarak kullanma kılavuzlarında çözünürlükleri belirtilir. TVL olarak verilen değer çözünürlük değildir. Elinizde sadece TVL olarak değer var ise bu değeri 1.40 ile çarptığınızda yatay çözünürlük değeri bulmuş olursunuz. Örnek:520TVL ~1.40*520=728 yatay çözünürlük olarak alabiliriz (720 alabilirsiniz)
 
DVR Kaydediciler; kaydederken sıkıştırma kullanırlar. Sıkıştırma görüntü kalitesinin bozulmasına sebep olur. Sıkıştırma görüntünün HDD deki kapladığı alanı çok etkiler Bazı DVR lar Çok Düşük, Düşük, Normal, İyi, Daha İyi, Süper şeklinde görüntü kalitesini sınıflandırmıştır. Very Low (3) ,Low (6) , Normal (9), Fine(12) , V. Fine(15), Super (18-20) arasında değer seçiniz. Bir çoğunda resim kalitesi 1-10 /1-20 arasında kademelendirilmiştir.
 
Çözünürlüğünü ve görüntü kalitesini girmiş olduğunuz bir DVR ın her bir resim için HDD ki görüntü boyutunu verir. Eğer Görüntü kalitesi ve Kameranın çözünürlüğünü bilmiyorsanız DVR ın kullanma kılavuzundaki bir görüntü karesi boyutunu Scrollu değiştirerek bu değere eşitlemeye çalışınız. Diğer hesaplamalar doğru çıkacaktır.
 
Bir Saniye de DVR cihazının veya DVR kartının HDD ke kaydettiği resim sayısıdır. Burada dikkat edilecek nokta DVR cihazının maksimum kayıt hızının değil ayarlanan kayıt hızının girileceğidir. Örnek olarak DVR kaydediciniz saniyede kamera başına 25 fram/saniye hızla kayıt yapabiliyor diyelim. Fakat siz bu değeri 15 e düşürmüşseniz değeri 15 olarak giriniz. 16 Kanallı DVr cihazınızın toplam kayıt hızı 50 ise ; bunun manası kamera başına 50/16 maksimum kayıt yapabileceğinizdir. Yani siz daha yüksek değeri işaretleseniz bile cihazınız 50/16=3 resim/saniye hızla maksimum da kayıt yapacaktır. Burada seçeceğiniz rakam 3 olacaktır.
 
2 Dakika boyunca yukarıdaki girmiş olduğunuz değerlere göre oluşacak görüntünün HDD üzerindeki kapladığı alan
 
DVR cihazına bağlı kaydedilmesi istenilen (belirtilmiş) kamera sayısı, Cihazınızda 16 kamera kapasiteli olabilir.Fakat siz sadece 10 adet kamera bağladıysanız burada 10 adet kamera olarak işaretleyiniz. Ve cihazınızda kullanmadığınız kameraları etkin yapmayınız.
 
Seçmiş olduğunuz kamera sayısı ve DVR cihazınızda tercih etmiş olduğunuz saniyedeki kayıt adeti burada toplam sisteminizin saniyedeki kayıt ettiği frame sayısını (resim ) verir.Bu rakam DVR cihazınızın toplam kayıt oranının üstüne çıkmamalıdır. Eşit veya altında olmalıdır.
 
DVR cihazınız gün içerisinde kaç saat kaydedilmek üzere kullanılıyor. Eğer sadece sabah ve akşam arasında mesai saatlerinde çalışıyorsa (bir günde 8 saat 12 saat diye ) bu değeri giriniz. Sisteminiz günün 24 saati kayıt yapıyorsa bu değer 24 saat olmalıdır. Ayrıca hareket algılamalı kayıt yapıyorsa buraya tahmini bir değer girmelisiniz. Eğer trafik yoğun ve sürekli hareket var ise 20 saat, trafik hiç yok saatte sadece bir iki hareket algılıyorsa 1 saat değer girebilirisiniz. Hareketin yoğunluğuna göre bu iki limit arasında bir değer girebilirisiniz.
 
Sisteminizin kaç günlük geriye dönük olarak kayıtları saklamasını istiyorsunuz. Bunu gün olarak belirtiniz. Buraya gireceğiniz değer sisteminizi ne kadar HDD almanız gerektiğini belirleyecektir.