Kamera Lensleri Hakkında Genel

FOKAL (ODAK) UZAKLIK HESAPLAMASI
 
Odak uzaklığı lensler için en önemli parametredir. Bir objenin tamamın görüntüsünün oluşturulacağı yer CCD çiptir. Odak uzaklığını bir objenin genişlik ve yüksekliğine göre ayarlarız/hesaplarız.
 
Objenin genişlik olarak odak uzaklığı=Objenin Kameradan uzaklığı * CCD genişliği / (Objenin Genişliği +CCD Genişliği)Objenin Yükseklik Odak Uzaklığı =Objenin Kameradan Uzaklığı* CCD yüksekliği / (Objenin Yüksekliği +CCD Yüksekliği)
 
Kamera ile Barkod Tanıma
 
Objenin Genişliği=30mm 
Çalışma Uzaklığı=300mm
CCD Format =1/4" (CCD Genişliği 3.2mm)
Odak Uzaklığı (Focal Length)
300x3.2/(30+3.2) =28.9 mm
 
 
Kamera ile Meyve Tasnifi
 
Objenin Genişliği=200mm 
Çalışma Uzaklığı=1000mm
CCD Format =1/3" (CCD Genişliği 3.6mm)
Odak Uzaklığı (Focal Length)
1000x3.6/(200+3.6) =17.7 mm
 
 
Göz Tanıma Sistemi
 
Objenin Genişliği=50 mm 
Çalışma Uzaklığı=350 mm
1/2" (CCD Genişliği 6.4 mm)
Odak Uzaklığı (Focal Length)
350x6.4/(50+6.4) =39.7 mm
 
 
Plaka Tanıma Sistemi
 
Objenin Genişliği=600 mm 
Çalışma Uzaklığı=10 000 mm
1/4" (CCD Genişliği 3.2 mm)
Odak Uzaklığı (Focal Length)
1000x3.2/(300+3.2) =53 mm
 
 
LENS SEÇİMİ
 
Bir objenin Kamera Üzerindeki görüntüsü üzerindeki Odak uzaklığını ayarlamak için Zoom Lens kullanmamamız gerekir. Bu Lenslerin en önemli dezavantajları ağırlığı , ebatları ve fiyatlarının yüksek olmasıdır. Bu yüzden genellikle sabit Fokuslu lensler kullanılır.
 
Bir cismin objenin görüntüsünü tamamıyla CCD sensörün üzerine düşürebilmek için hesaplanan lensten daha küçük bir lens seçilerek yapılabilir. Örnek olarak;
 
Barkod Tanıma için 25mm
Meyve Tasnifi İçin 16 mm
Göz Tanıma sistemi için 35 mm
Plaka Tanıma İçin 50 mm
 
Seçilecek Lens Formatı CDD ebatlıyla eşit yada daha büyük olmalıdır.
 
Çok düşük mesafelerdeki objelerin hesaplamaları nasıl yapılmalıdır/ yapılır.
 
Özellikle çok küçük cisimlerin görüntülenmesinde lenslerin minimum "görüntüleme uzaklığının" altında görüntülenmesi gerekebilir. Bu durumda Lens ile kamer a arasında minimum görüntüleme mesafesini azaltmak için yüzük kullanılır. (Kamera ile birlikte verilir, CCD sensör ile lensin arasındaki mesafeyi arttırmak için)
 
 
LENS MONTAJI VE AYARI
 
Dijital bir görüntünün Lens ile oluşturulmasında iki farklı montaj alternatifi mevcuttur. C mount ve CS mount yani C veya CS montaj şekli.
 
C veya CS mount nedir?
 
4 Farklı montaj şeklini altta belirtilen resimde görebilirsiniz.
 
Yanlış montaj şekliyle doğru görüntü elde edilemez.
 
CS montaj şekli sadece C montaj donanımına sahip kameralarda çalıştırılamaz. Bununla birlikte CS yüzüğü kullanırsanız kamerada C montajlı lensleri kullanabilirsiniz.Bu yüzük 5mm kalınlığında çember şeklinde bir aparattır. Kameranın lensi takılmadan önce lens ile kamera arasında mesafe artırımı için kullanılır.
 
Bu yüzüğü çok basit ve kolay şekilde takabilirsiniz.
 
CS mount aparatı kamera ile birlikte genellikle verilir. Eğer bu montaj aparatı kamera ile birlikte verilmezse ürün sağlayıcınızdan isteyiniz.
 
 
GENELDE YAPILAN HATALAR
Optik ürünler çok geniş ve çeşitli şekilde piyasada satılmaktadır. Bu şaşırtıcı derecedeki çeşitlilik kullanım yerleri konusunda kullanıcılara bir çok hatalarıda berabirindede getirmektedir. Ürünlerin yerinde ve doğru seçilmemesi görüntü kalitesi ni kabul edilemez derecede düşürmektedir. Bu yanlışları ve çözümlerin aşağıda kısaca açıklayıcı terimlerle mevcuttur.
 
Yanlış : Kamera Formatı (1/31 1/2 gibi sensör büyüklüğünü gösteren değer) ve Lens formatı özdeş olmalıdır.