Plaka Kamerası Nedir ?

Plaka Kamerası Nedir? Plaka Kamerası talebinden kastedilen nedir?

Plaka Kamerası talebi ile kastedilen iki farklı kamera olabilir. Birincisini Plaka Görme Kamerası diğerini Plaka Tanıma Kamerası olarak tanımlayabiliriz.

Plakan Görme Kamerası; gündüz ve gece görüntüsünde plakanın görünebilir olmasını sağlamak, kamera görüntüsünde plakanın gözle okunabilir olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Plaka özellikle gece koşullarında araç farının yoğun ışık etkisi nedeniyle çıplak gözle okunamaz hale gelmektedir. Plakayı görünür kılan kameralar far ışığı gibi yoğun ışık etkisini bastırabilen kameralardır. Bu bastırma birkaç şekilde yapılır:

İlki HLC (High Light Compansation)  algoritması ile yapılır. Bu algoritma kısaca yüksek ışık kaynağını maskeleyerek buradan gelen ışık etkisini tamamen engeller.(HLC için örnek video: https://youtu.be/DSxy3uLuv6U)

İkincisi WDR (Wide Dynamic Range) algoritması; bu algoritma sayesine görüntünün piksel bazlı ışık değeri kontrol edilerek mümkün olduğunca homojen ışık değerine sahip görüntü elde edilir.(WDR için örnek video: https://youtu.be/LJT7DIPLRgM )

Diğer bir yöntem ise kamera gece (siyah/beyaz) modunda iken, kamera sensörüne ulaşan ışık miktarını belirleyen “Shutter Hızı”nı ve “Iris Açıklığı”nı plakanın görünebilir olduğu aralığa sabitlemektir. Bu yöntemde plaka görünür kılınır ancak kamera güvenlik amaçlı genel izleme için verimli bir görüntü veremez.

Plaka Tanıma Kamerası; Plakanın görünür kılınmasına ek olarak plakayı analiz ederek plakayı metine çevirir ve buna bağlı olarak kendi üzerinde ve entegre olduğu yazılım ve cihazlarda çeşitli senaryolar (izinli araçlara bariyer açma, izinsiz araçlara açmama) çalıştırır. Plakalar veri tabanına kaydedilir ve sonrasında istendiğinde plaka bazlı arama yapılabilir ve buna bağlı görüntülere ulaşılabilir. (Plaka Tanıma Kamerası için örnek video: https://youtu.be/oGI-sED8FeU )

Plaka Tanıma Sistemi; “Plaka Görme Kamerası” ile 3. parti bir plaka tanıma yazlımı entegrasyonu ile plaka tanıma yapan ve buna bağlı olarak senaryo işleten sistemdir. Plaka Tanıma Kamerasından farklı olarak plakayı tanıyıp metin haline getirme işlemi kamera üzerinde değil merkez yazılımı üzerinden yapılır.